RSS
piątek, 12 stycznia 2018
Jak przekonać Kazika, czyli lęk wzięty z polityki

Przeczytałem wywiad z Kazikiem Staszewskim opublikowany na portalu Wirtualna Polska. I choć nigdy nie byłem jego wielkim wyznawcą ani fanem, to zabolało mnie i smutno mi się zrobiło.

Kazik nie widzi zagrożeń związanych z obecną władzą. Nie jest ona, jego zdaniem inna niż poprzednie ekipy, które rządziły Polską. Nie dostrzega zagrożeń dla demokracji. Nie wydaje mu się by to co obecna władza robi z sądownictwem a nazywa reformą wymiaru sprawiedliwości mogła przynieść negatywne skutki. Jednocześnie pan Kazik oświadcza, że nie czyta gazet i nie ogląda telewizji. Skąd więc czerpie swoją niezmąconą pewność, że sprawy w Polsce idą w dobrą stronę, że zagrożeń nie ma? Z ciepłej Teneryfy, gdzie podobno posiada dom? Fakt, nie wymienił Internetu, może to jest źródło jego spokoju.

Kazik, ten sam, który śpiewał „rząd oficjalny, system totalitarny” i to wówczas gdy rządziła, o ile mnie pamięć nie myli Unia Demokratyczna, teraz nie widzi niczego złego w rządach partii, która jako żywa przypomina z jednej strony sanację Piłsudskiego i podobne metody stosuje, z drugiej zaś PZPR a w niektórych działaniach i zamiarach przybiera brunatniejsze barwy.

Ale jak przekonać Kazika, że się myli, skoro jak przyznał, dostaje 40 tysięcy. „Ludzie, choćby mój syn, mają 500 plus, a ja mam swoje 40 tys. plus, bo tyle rocznie oddał mi PiS z tego, co mi Platforma zabrała, ograniczając koszty uzyskania przychodu”.

I to właściwie byłoby na tyle. Tyle wielkości Kazika Staszewskiego. Mamona zmąciła mu umysł, bo inaczej tego tłumaczyć nie sposób. Jakie to przykre. Artysta, buntownik, kontestator kupiony za pieniądze przez partię, która, co widać gołym okiem wciąga Państwo Polskie w coraz ciemniejszą otchłań. Ale jak Kazika i innych, których jest przecież tak wielu do tego przekonać? Może trzeba z nim usiąść i trzymając w ręku Konstytucję krok po kroku, przepis po przepisie, słowo po słowie tłumaczyć, że to co zrobiono choćby z KRS to jednak jest oczywiste naruszenie tejże Konstytucji, i że nie może być w tym dobrej intencji, że nie można tego podpiąć pod różnice w interpretacji, w użyciu innych metod wykładni prawa. I że dla niego Kazika Staszewskiego i jego syna z 500+ może mieć to ogromne znaczenie i niepodziewanie objawić się w jego życiu, jeśli nie teraz to za dwa, trzy, cztery pięć lat. Działanie to będzie raczej skazane na porażkę, bo wszystko na to wskazuje, że głowa Kazika się zamknęła i chyba się już nie otworzy. Bądź też otworzy ją coś coś nią wstrząśnie. Podobnie jak ogromnej części polskiego społeczeństwa.

Ja się boję. Boli mnie brzuch, odczuwam mdłości. Wyczuwam mrok czający się w oddali. Przyznaję to po raz pierwszy w życiu - boję się, że mój kraj, moja Ojczyzna, przekształca się powoli w dyktaturę, w której owszem będzie się dało żyć, może i nawet nie najgorzej, ale zabraknie czegoś co sprawiało, że życie inaczej smakowało, co sprawiało, że sen był spokojniejszy, co sprawiało, że czułem się jak we własnym domu, na swojej ziemi, w swoim języku.

Czego więc zabraknie? 
16:08, amelius
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 21 sierpnia 2017
Trzy dni i trzy noce
Nigdy wcześniej nie przeżywałem takich uczuć w związku z tym co działo się w polityce polskiej mniej więcej od połowy lipca 2017 roku, a dokładnie od momentu kiedy w Sejmie pojawił się projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Nigdy wcześniej żadne wydarzenia polityczne nie wywołały u mnie takich emocji. Może dlatego, że w latach 80-tych i wczesnych 90 - tych byłem bardzo młody i nieświadomy zagrożeń jakie niesie ze sobą polityka i politycy swoimi działaniami i zaniechaniami. Żyłem w innym wewnętrznym świecie. Może wyobraźnia jeszcze nie była tak rozwinięta a dusza tak dojrzała by pojąć i uzmysłowić sobie skutki jakie mogą powstać gdy niektórym politykom pozwoli się na zbyt swobodne działania.

Dość powiedzieć, że teraz po raz pierwszy się bałem. Po pierwsze dlatego, że jako sędzia wykonuje zawód wysokiego ryzyka. Po drugie dlatego, że żadnej władzy politycznej nie sprzyjałem nigdy ale tej władzy szczególnie. Brzydziła mnie PO pod koniec swoich rządów, od wielu lat mocno ich krytykowałem i nie miałem żadnych złudzeń, że do tego jakie szkody wyrządzają wymiarowi sprawiedliwości. Lecz tej władzy autentycznie się boję. Strach nie był wydumany, nie był wyolbrzymiony. Sposobem, w jaki uchwalili ustawy o KRS i SN pokazali, że stać ich na wszystko, że nie boi się ta władza niczego i nikogo i zmierza prostą drogą do systemu autorytarnego. Że to co wydawało się oczywiste, to znaczy WOLNOŚĆ - ta podstawowa, elementarna, egzystencjalna może być zagrożona, może przestać istnieć, może powoli znikać i przemieniać się w NIEWOLĘ, niezauważalnie jak zmierzch przemienia się w noc.

I wcale nie chodziło mi o obronę składu personalnego Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa, choć próba przejęcia i podporządkowania tych instytucji sama w sobie była bardzo groźna, lecz przede wszystkim przeraziły mnie przepisy kształtujące na nowo odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów i innych zawodów prawniczych. To była prosta droga do budowy systemu mającego na celu powolne odbieranie wolności. Nie tylko sędziom, adwokatom, notariuszom czy prokuratorom, ale w konsekwencji wszystkim obywatelom. Myślę, że to właśnie ze względu na ich treść prof. Adam Strzembosz powiedział o tych ustawach, że są faszystowskie.

Trzeba sobie to jasno powiedzieć, i o dziwo ogromna rzesza obywateli tego pięknego kraju w mig to pojęła (lub może zawsze rozumiała, to rozumienie zawsze gdzieś w podświadomości obywatelskiej drzemało) że nie ma wolnych ludzi bez wolnych sądów i wolnych sędziów. Władzy politycznej w trzy dni i trzy noce nie udało się tego odebrać.

Na razie.  
sobota, 31 grudnia 2016
Prawdziwe zabójstwo
Wypada coś napisać w ostatni dzień roku na prawie nieużywanym blogu. Z niejakim zdziwieniem odkrywam jak długo mój blog istnieje i jak bardzo jest nieczytany. Trudno, bez względu na to i tak nie chcę go likwidować. Byłoby mi go żal, niektóre wpisy są dla mnie już historyczne i dotyczą spraw, które powoli i coraz bardziej nieubłaganie odchodzą w przeszłość, rozwiewają się w mojej świadomości. 

O zabójstwie Dominiki Golinowskiej już nie myślę. Wykrycie, ujęcie i skazanie sprawcy zamknęło dla mnie emocjonalnie tę sprawę. Gwoli ścisłości wyrok sądu pierwszej instancji przeszedł drogę kontroli instancyjnej przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu i został przezeń utrzymany w mocy. A więc sprawca zabójstwa, zdegenerowany menel ze Środy Śląskiej, nigdy nie odzyska wolności, a w każdym razie najbliższe 30 lat spędzi w zakładzie karnym. Czy sprawiedliwości stało się zadość? Z pewnością nie, bo młodej kobiecie nikt życia nie przywróci, nikt niczym luki po niej nie wypełni, bólu do końca nie ukoi. Tyle tylko może zrobić ludzki wymiar sprawiedliwości.

Prawdziwa zbrodnia jest naprawdę straszna, prawdziwe zabójstwo ma w sobie tak gęsty i przerażający mrok jakiego nie da się uzyskać żadnymi środkami wyrazu w filmie czy serialu, choć niektóre z nich są tak wspaniale i sugestywnie zrobione, że przekują widzowi cząstkę prawdziwej grozy, prawdziwego strachu i rozpaczy, która pochodzi z prawdziwej zbrodni. Myślałem o tym wczoraj siedząc po wysiłku fizycznym w wannie z ciepłą wodą, mając w perspektywie po wyjściu z kąpieli oglądanie kolejnego odcinak znakomitego belgijskiego serialu "Intruz". Podobną moc wyrazu miał serial "The Fall" z doskonałą rolą Gillian Anderson. Sceny zabijania młodych kobiet wywoływały u mnie autentyczny strach i przerażenie i mocne i gwałtowne bicie serca. Naprawdę się bałem. Aż mnie od tego mdliło. Realizm z jakim to przedstawiono, bezsilność i koszmar ofiary były wręcz dożylne. Ale to wciąż tylko serial, taśma filmowa, scenariusz, historie będące tworem imaginacji, czasami jedynie inspirowane prawdziwymi zdarzeniami. Prawdziwe zabójstwo jest zwyczajne, prymitywne, wulgarne, zdziczałe i jednocześnie nudne, pozbawione jakiegokolwiek sensu i po stokroć bardziej paraliżujące przez swój realizm.

Niemniej, uwielbiam seriale i powieści kryminalne. Powodów jest kilka, ale jeden zasadniczy. O tym w następnym wpisie. Kiedy to będzie?       
11:17, amelius
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 25 lutego 2016
Dożywocie dla zabójcy
Dożywocie dla zabójcy Dominiki Golinowskiej.

http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,19677377,wyrok-dla-zabojcy-19-letniej-dominiki-dozywocie-dla-zbigniewa.html#Czolka3Img

Oczywiście nie mogło być inaczej, nie mógł zapaść inny wyrok. Lecz w rzeczywistości nie ma kary za taki czyn, nie ma właściwej reakcji na takie zachowanie człowieka, który stał się diabłem, demonem, potworem (tak, potwory istnieją) istotą zwyrodniałą, wcielonym złem. Jak to się dzieje, że człowiek, który rodzi się niewinny, a więc jest jak anioł, staje się później kimś takim, kim stał się zabójca Dominiki. W którym momencie zachodzi przemiana, co ją powoduje, jaki mechanizm działa? Czy to jakaś straszna krzywda z czasów dzieciństwa uczyniła wyrwę w tym człowieku i odebrała mu człowieczeństwo? Czy on sam się do tego przyczynił, dlaczego nie poszedł w stronę światła tylko wybrał głęboką, nieprzeniknioną, wieczną ciemność? Temat szeroki jak ocean. Czy ktoś zna sensową odpowiedź?

To pytanie jest ważne, powinno się je zadawać niestrudzenie i nieustająco by takie tragedie miały szanse się nie powtarzać. Lecz się powtarzają. Codziennie, w dzień i w nocy, w krajach bogatych i biednych, w Syrii i w Paryżu, na Ukrainie i tropikalnej Wenezueli, w sterylnym Sztokholmie i inteligenckim Żoliborzu, w tych, gdzie toczy się wojna, i gdzie panuje pokój.

Lecz mimo tego to pytanie trzeba wciąż zadawać, w imię Dominiki, w imię innych ofiar takich jak lektorka języka włoskiego, która padła ofiarą Kajetana Poznańskiego (wszystko na to wskazuje).

Wciąż trzeba drążyć ten temat..., nic innego nam nie pozostało, aż w końcu znajdzie się odpowiedź,... może kiedyś, chciałbym w to wierzyć, lecz pewnie moja wiara jest podobnie naiwna jak wiara agenta Muldera... I wanto to belive...
16:20, amelius
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 06 stycznia 2015
Modlitwa za żywych
Wstrząsnęła mną sprawa zabójstwa Dominiki Golinowskiej z Komornik - małej wsi leżącej między Środą Śląską a Wrocławiem. Sprawa dotarła nie tylko do mediów lokalnych, ale także ogólnopolskich, choć nie miała takiego rozgłosu jak zabójstwo dokonane pod Rakowiskami zaplanowaną przez psychopatyczną pseudopoetkę. Obie sprawy są szokujące w swojej brutalności, przekraczają ludzką wyobraźnię, powodują, że odruchowo chcemy od nich uciec, bo to nie film, nie powieść ani serial kryminalny. To zdarzyło się naprawdę.

Niby to truizm, prawda powszechnie znana i akceptowana, że zabicie drugiego człowieka jest najpotworniejszym czynem jakiego można się dopuścić. W istocie wiemy o tym teoretycznie, niejako na odległość. A kiedy taki czyn zdarza się w naszym pobliżu, przytrafia się naszym bliskim, bądź dzieje się blisko naszego domu, naszej pracy, przekracza wszelkie możliwe granice i uderza w jądro naszego człowieczeństwa. Przestaje być filmową, literacką fikcją, fascynującą opowieścią, wciągającym thrillerem a staje się czymś absolutnie realnym, zagraża naszej egzystencji, lecz przede wszystkim pozbawia nas poczuciu sensu istnienia, rozrywa wszelkie więzi ze światem i z innymi ludźmi, podkopuje fundamenty naszych fundamentów, zakorzenienia we wszechświecie i powoduje, że przestajemy w cokolwiek wierzyć, przestajemy ufać w porządek rzeczy.

Takie miałem emocje, takie myśli w związku ze śmiercią 18 - letniej Dominiki, zupełnie nieznanej mi osoby, która jak się później okazało stała się przypadkową ofiarą zdegenerowanego potwora. Kiedy sprawca został zatrzymany uświadomiłem sobie, że prócz samej zbrodni, jej całego okrucieństwa jest rzecz jeszcze gorsza, bardziej przerażająca. Objawia się wówczas, gdy sprawca nie zostaje wykryty i złapany, a więc nie tylko sprawiedliwości nie staje się zadość, ale także na wolności pozostaje człowiek, który pozbawił życia drugiego człowieka i może zagrażać kolejnym niczym śmiertelny wirus w organizmie atakujący kolejne organy. Nigdy tego nie doświadczyłem. Oby Bóg miał mnie w opiece i nie wystawiał na takie doświadczenia. Nieudolnie usiłuję sobie jedynie w ułamku wyobrazić co może czuć ktoś kto stracił bliską osobę w wyniku zabójstwa a sprawca nie został znaleziony i zatrzymany. Jest to wejście o najczarniejszą z otchłani, z której być może nie ma drogi powrotnej. Jaką więc trzeba mieć siłę, jaką motywację by móc dalej żyć? Gdzie i w czym odnajdywać sens? W ciągłej nadziei, że sprawca będzie ścigany aż do przedawnienia czynu? Że nowoczesne techniki kryminalistyczne, sprawność policji, wydziałów umownie nazywanych "archiwum X" a może łut szczęścia, zbieg okoliczności, przypadek doprowadzi do sprawcy, który stanie przed sądem i odpowie za swoje czyny. Nie wiem, czy po wielu latach bezowocnych poszukiwań jest to możliwe; czy wciąż tli się w człowieku tak dotkniętym przez Los jakakolwiek nadzieja. Nie potrafię na to pytanie odpowiedzieć.

Nie umiem się modlić, lecz jedyne co dla tych wszystkich biednych ludzi mogę zrobić, jak i Ty, i my wszyscy to właśnie się modlić, jakkolwiek rozumiemy lub nie rozumiemy modlitwy i współodczuwać z nimi i wierzyć, zapewne naiwnie, że jednak Dobro ostatecznie zwycięża. Choć nikt nie zna odpowiedzi na pytanie jak to dobro wygląda, czym ono jest. 
19:09, amelius
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 grudnia 2013
Kto pamięta?
Jakby niespodziewanie mija kolejna rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego. To już 12 lat od kiedy nagle, gwałtownie, szokująco odszedł lider Republiki, ten dla mnie najważniejszy, ten, na którym jak pisałem kilka lat temu wspierałem się, gdy chybotało mną jak chorągiewką na wietrze.

Najważniejsze to nie zapominać. Pamięć to przekleństwo, bo nie pozwala żyć w pełni teraźniejszością, lecz pamięć to także zbawienie, bezcenny dar, dzięki któremu ci którzy zmarli żyją nadal w nas, wokół nas, w przestrzeni, którą tworzymy.

A może to tylko mit? Idea, którą wymyśliliśmy jako istoty, które przeminą jak wszystko w przyrodzie, po to by nadać swojemu życiu jakikolwiek sens, by w ten sposób niejako rzutować się w przyszłość, istnieć wiecznie? Lub choć tylko mieć takie złudzenie?

Dobrze, że są ludzie, którzy pamiętają o Grzegorzu Ciechowskim i czynią mu hołdy, bo zasłużył na to jako artysta. Nieceniona Trójka poświęca dzisiaj audycję Obywatelowi GC. Chyba jako jedyne medium.

A kto pamięta o zwykłych, szarych ludziach, którzy nie zostawili po sobie wielkich śladów, dzieł artystycznych, odkryć naukowych, krwawych rewolucji i wielkich przemian?

Kto pamięta o Marcie?      
12:33, amelius
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 21 maja 2013
Marta
De profundis poświęciłem Marcie, którą kochałem jak siostrę, a która odeszła nagle, gwałtownie, bez pożegnania. Zgasła moja najwspanialsza przyjaciółka jak żarówka, którą ktoś po prostu odłączył. Była młoda tą najcudowniejszą młodością i dojrzałością jednocześnie, kiedy osiąga się wiek 37 lat. Zadziwiające w naszych relacjach było to, że łączyła nas czysta przyjaźń, głębokie duchowe porozumienie nieskarżone żadnymi erotycznymi fascynacjami, a mit społeczny, jeden z silniejszych głosi, że między kobietą a mężczyzną nie może być przyjaźni. Czasami sam nie mogłem w to uwierzyć i byłem szczęśliwy, że dane mi było spotkać taką Osobę. Znałem ją krótko, raptem niecałe półtora roku a było to jakby upłynęło 20 lat. Bo czas to tylko sposób percepcji rzeczywistości powstający w umyśle, jest strumieniem, który płynie raz wolniej, raz szybciej, czasami ustaje, wysycha jak subsaharyjska rzeka, tak naprawdę nie istnieje.

W jej śmierć trudno mi uwierzyć. Jakby ten fakt do mnie nie docierał, jakby był tylko filmem, który się nie wyświetla, a o którym ktoś mi opowiedział. Przecież ona zaraz zadzwoni, zaraz usłyszę jej śmiech. Była za młoda by rozpłynąć się w niebyt. Jej śmierć na zawsze pewnie pozostanie też tajemnicą, bo nikt zapewne nie pozna jej przyczyny, skąd nadeszła i jakimi sposobami zabrała Martę. To co się stało lekarze określają akronimem NZK - nagłe zatrzymanie krążenia. Lecz dlaczego krążenie krwi w jej żyłach ustało - tego nie wiadomo. Może rzeczywiście ten co włada grawitacją rozłączył jej elektrody w głowie. Tak sugerowali lekarze anatomopatolodzy snując z niedowierzaniem hipotezę, że musiały to być czynnościowe zaburzenia pracy mózgu, czyli tak jakby komputer w głowie Marty uruchomił wadliwy genetycznie program, który wyemitował wadliwy komunikat do pompy jaką jest serce i zatrzymał je. Ale to tylko hipotezy, bo inne głoszą, że być może jednak wada tkwiła w samym sercu. Lecz ani jedna ani druga hipoteza nikogo nie przekonuje, może dlatego, że nie stoją za nimi żadne dowody. Nie było to zresztą pierwsze zatrzymanie akcji serca w jej życiu. Historii tych przypadków nie będę tutaj opowiadać, nie jest to właściwe miejsce, dość tylko powiedzieć, że były one dramatyczne i groźne, cudem z nich wychodziła. Teraz wiem jak bardzo zmieniło to jej świadomość. Żyła bowiem w ciągłym lęku o swoje życie. Tydzień przed śmiercią powiedziała mi, że jest pewna, że będzie krótko żyć, dlatego chciała z życia wziąć jak najwięcej. Jak najwięcej miłości, chciała jej doświadczyć na nowo, z kimś innym. Mówiła o tym jak o chęci poznania nowych światów, nowych planet, jak o najbardziej naturalnej potrzebie przeżycia i odkrycia i doświadczenia jak najwięcej  by nie umierać na samym początku drogi spełnień. Słuchałem uważnie, ale wydawało mi się to wszystko, ten lęk tak bardzo odległy, nierzeczywisty. Wydawało mi się, i tak jej mówiłem, że na wszystko znajdzie czas, że nie musi z nikim i o nic się ścigać. A jednak to Marta miała rację.

Zadałem panu doktorowi Jerzemu Kaweckiemu, znakomitemu patologowi i biegłemu sądowemu, kiedy był łaskaw odwiedzić mnie w sądzie, czy jest możliwe by te dziwne, nieznane zaburzenia pracy mózgu, jeśli to rzeczywiście była ta przyczyna, mogły w jakiś sposób przedostać się do nieświadomej warstwy umysłu Marty i dawać o s sobie znać pod postacią przeczuć, intuicji, lęku. Mimo swej ogromnej wiedzy i szerokich horyzontów pan doktor ze smutkiem w głosie powiedział, że nie zna odpowiedzi na to pytanie i chyba nigdy nie będzie nam dane tej odpowiedzi poznać. Bo to tak jakby dać odpowiedź na pytanie o tajemnicę życia i naszego istnienia.

Martuś, strasznie za Tobą tęsknię.  
 
15:03, amelius
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 23 kwietnia 2013
De profundis

Pustoszeje świat.

Odeszłaś Ty w głąb cienia świetlista i roześmiana

i nagle w nim zgasłaś,

bo ten co włada grawitacją

elektrody w twojej głowie rozłączył

i ziemię na ciebie nasypał,

i kwiatami gęsto przykrył.

Być może niewłaściwą szłaś ścieżką,

być może za dużo wody ocean marzeń w twe serce naniósł

i twarzy swojej nagle nie poznałaś.

Być może śpiew ptaka

małego jak ćma kolibra zbyt pięknie wibrował,

i cię zwiódł

i drżały ci dłonie z tęsknoty.

Być może to wszystko wniwecz się wróciło

Być może pył i proch  z twych ust i włosów,

których uczesać nie mogłaś w samotności

uleciał w galaktyczne otchłanie.

Być może tak właśnie. Być może na zawsze.

A mi przyjdzie tej małej dziewczynce

tej co sikorka do niej rzekła niemo

śpiewać z nut , które i mnie się gubią i melodii w nich brak.

15:24, amelius
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 22 kwietnia 2013
Gdy spoglądam w szczelinę

Gdy spoglądam w szczelinę

Gdy spoglądam  w szczelinę łączącą dzień z wiecznością

i sen z niebytem

ciebie wspominam

i czuję, że znikam i że wszędzie jestem,

i jak gwiazda zapadam się w sobie,

pod własnym ciężarem uginam

i tego co od ciebie dostałem,

co mi przyniosłaś w świetlisty poranek jak naręcza kwiatów,

i tego co zabrałaś i czego przywrócić nie mogę.

Śmierć się pocałunkami zapowiada,

kroki jej słychać i uda lekko rozkołysane.

Więc jednak umieram gdy wspominam

palców wędrówkę po mapie twego ciała,

tę ciszę co się szkli wokół

ten błękit nieba zastygły

 co pustą przestrzeń otwiera.

09:22, amelius
Link Dodaj komentarz »
piątek, 21 września 2012
Wróżbita Maciej
Odwiedza mnie ostatnio wróżbita Maciej. Oczywiscie przychodzi do mnie nieoproszony, ładuje się u szczytu bloga i siedzi tam i bezczelnie reklamuje swoje tanie, bezrozumne usługi. Pokazałem go Milenie. Najpierw się śmiała i nie mogła uwierzyć w to co widzi. Jaki wróżbita, jaki Maciej? - pytała. Przecież panowie nie mogą być wróżbitami, bo we wróżbitów wierzą tylko małe dzieci, poza tym tylko panie wróżą, są stare, brzydkie, pomarszczone i dziwacznie kolorowo ubrane, a właściwie to małe dziewczynki są wróżkami, tak jak wróżka Dzwoneczek ze słynnego filmu Disneya. A ja dodałem od siebie, że wróżbitami zostają przede wszystkim ci, którzy chcą oszukiwać innych. Wciskać im czary do głowy, pleść bzdury i chcą brać za to pieniądze. Czyż więc wróżbitą nie był przypadkiem Marcin P., twórca piramidy Amber Gold? Są namolni, natrętni niczym owady w parną letnią noc na jeziorem, jak przyjdą, to nie chcą odejść, nie dają się usunąć, jak wróżbita Maciej, zatruwają powietrze, ględzą, domagają się uwagi, chcą bełtać w głowie, w uszach nie milknie ich skrzekliwy głos. Słowem pasożyty.

I kiedy tak z Milą przyglądaliśmy się wróżbicie Maciejowi i zastanawialiśmy się, czy nie spróbować rzucić go jakoś na pożarcie naszemu zaprzyjaźnionemu pająkowi krzyżakowi mieszkającemu nad oknem łazienki wróżbita nagle zniknął. Już cieszyliśmy, że uwolniliśmy się od trutnia aż tu po krótkiej chwili zaatakowały blog reklamy zachęcające do bycia wirtualną mamą, zachwalające województwo śląskie, przypominające o jakimś meczu na Canale Plus, reklamujące program do zarządzania kancelarią notarialną. Kolejne pasożyty zabierające człowiekowi wolną przestrzeń, wpychające swoje wstrętne korporacyjne, pazerne łapy. Więc mówię do Mili, ze jesień idzie, może uda nam się wspólnymi siłami zerwać jakoś te reklamy, wrzucić je do ogniska i puścić z dymem jesiennych ognisk.

Nie mam nic przeciwko reklamom, rozumiem, że współczesny biznes nie może się bez nich obejść, ale to co stało się w ostatnich latach przekroczyło wszelkie granice. Reklamy wciskają się wszędzie, w każdą szparę, w każdą dziurę, są obecne w niemalże każdym miejscu,  niemalże każdą wolną przestrzeń wypełniają swoimi demagogicznymi treściami, chcą oddziaływać na każdym kroku na nasze zmysły, a jak staramy się świadomie je ignorować, to chcą choćby tylko cienkim strumieniem przedostać się podprogowo do naszego umysłu. Reklamy są jak szarańcza, jest ich coraz więcej i zdają się być coraz bardziej żywotne. Przyjdzie jednak, tak myślę, taki czas, że przestaną odnosić jakikolwiek skutek, staną się przeciwskuteczne, wywołają w końcu taką niechęć, że korporacje za nie płacące i agencje je produkujące same postanowią odesłać je w niebyt, bądź tam gdzie powinny się znaleźć - czyli w bardzo ściśle wybranych miejscach zarówno w przestrzeni publicznej jak i w mediach.  
18:59, amelius
Link Komentarze (1) »
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7